سرای نوآوری قزوین

۳۱ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۷
تعداد بازدید:۲۴۱
سرای فناوری و نوآوری های پیشرفته حمل و نقل در واحد قزوین در سه قالب آموزش خلاقیت و جذب ایده های برتر، برنامه رشد و کارآفرینی با حمایت مالی و ارائه آموزش های لازم توام با حمایت مالی و همچنین برنامه تجاری سازی و ارزش آفرینی با حمایت از شرکت ها جهت اخذ گواهی دانش بنیان و تخصیص تسهیلات و سرمایه گذاری می باشد.
سرای نوآوری قزوین

فناوری های پیشرفته حمل و نقل به تکنولوژی هایی اطلاق می شود که مسافرت در شهرها را دگرگون می سازد. دانشگاه آزاد اسلامی قزوین دارای رشته های فنی و مهندسی مختلفی است که فعالیت در زمینه فن آوری های پیشرفته حمل و نقل را ممکن می سازد. این دانشگاه از سال 1382 با تاسیس آزمایشگاه تحقیقاتی ماکترونیک و سپس قطب علمی رباتیک و همچنین مرکز تحقیقات خودرو با به کارگیری گروهی از اساتید اهل فن یکی از مهم ترین مراکز تربیت دانشجویان توانمند و علاقمند به فعالیت در زمینه فن آوری های پیشرفته حمل و نقل بوده است. با تکیه بر سبقه موفقیت آمیز این دانشگاه در طی سالیان متمادی و تربیت نیروهای متخصص و اساتید مجرب و همچنین دانش های بنیادین که در قطب رباتیک این دانشگاه توسعه یافته است مزیت نسبی برای ایجاد سرای فن آوری های پیشرفته حمل و نقل برای دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ایجاد شده است.

 

ظرفیت موجود در سرای نوآوری قزوین

 مرکز فناوری و نوآروی سینتک با عنوان سرای نوآوری شهید سپهبد سلیمانی در حال حاضر با وسعت 7000 متر مربع با دو فاز ساختمانی دارای 2000 مترمربع فضای قابل تخصیص به مراکز نوآوری و واحدهای فناور می باشد.

 • شتابدهنده نرم افزاری سورس با وسعت 500 مترمربع با امکانات فضای کار اشتراکی، آزمایشگاه الکترونیک، کارگاه مکانیک تجهیزات ریانه ای در سال 97 افتتاح گردیده  و در حال اجرای دوره اول شتابدهی برای 7 استارتاپ با اولویت در حوزه ابزارکهای هوشمند سلامت دیجیتال و حمل و نقل می باشد.
 • مرکز رشد قزوین از سال 90 فعالیت خود را اغاز نموده و دارای دو طبقه ساختمان می باشد که ظرفیت استقرار 60 هسته واحد فناور و دانش بنیان را دارا است.
 • فضای اشتراکی ازون با مساحت حدودی 900 متر مربع با ظرفیت 150 میز و صندلی، فضای کارگاهی، جلسات و رویداد امکان استقرار شخصی، تیم و شبکه سازی و برگزاری رویدادهای ترویجی را داراست.

دامنه فعالیت های موضوعی سرای فن آوری های پیشرفته حمل ونقل/ پیش به سوی مسافرتی ایمن تر!

تسهیل حرکت موثر و بهینه کالاها، کسافران و حتی خدمات از یک نقطه به نقطه دیگر، و انعطاف پذیری و تجمیع مدهای مختلف حمل و نقل از جنبه های کلیدی تحرک و موفقیت های هوشمند در دنیای امروز هستند. این در حالی است که ازدحام ترافیک ، فرسودگی زیرساخت ها و رشد سریع شهرنشینی نیاز به راه حل های جدید حمل و نقل را حیاتی تر می کند. حمل و نقل هوشمند با بکارگیری فن آوری های پیشرفته حرکت و زیرساخت سعی می کند مسافرت را ایمن تر و موثرتر نماید.

این فن آوری  همچنین باعث کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا می شود. حمل و نقل هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا ارتباط بین امکانات حمل و نقل را راحت تر می کند. این سیستم دارای اجزای مختلفی همچون دوچرخه و خودرو اشتراکی، ارتباط بیسیم، خودروهای متصل، تحلیل داده به صورت برخط یادگیری ماشین، خودروهای خودران و.. است.

اطلاعات جمع آروی شده توسط حسگرهای توزیع شده به پلتفرمهای اطلاعات نرم افزارهای مربوطه مدیریت زیرساخت ها و امکانات فرستاده می شوند تا مکانیسم راهنمایی و رانندگی را موثرتر سازند.

لازم به ذکر است تمامی ایده های نوین با برنامه تجاری سازی و برگشت سرمایه موثر تحت حمایت موضوعی این سرای نوآوری قرار می گیرند.

عملکرد مثبت شتابدهنده ها و واحدهای فناور در زمینه فن آوریهای پیشرفته حمل و نقل

در حال حاضر واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد این مجموعه که محصولات نرم افزاری آن ها مبتنی بر فن آوری های پیشرفته حمل و نقل می باشند عبارتند از:

 • شرکت پیشران خودرو کار اسپیدار
 • شرکت دانشوران ره پویان آسمان نیلگون
 • شرکت ویراگستر پرگاس
 • شرکت توسعه جمع سپاری رهسپار

همچنین پنج استارتاپ به شرح ذیل در حال گذراندن دوره شتابدهی خود در شتابدهنده سورس می باشند:

 • طراحی و ساخت عابر روی الکترونیکی خود تعادلی هاوین با رویکرد تولید انبوه
 • مکان یابی و مسیریابی داخل ساختمان
 • موتور سیکلت الکترونیکی
 • سیستم حمل و نقل دارو در بیمارستان ها، معاینه از راه دور بیمار و گردآوری اطلاعات بالینی
 • سیستم دستگاه کفساب خودکار هوشمند ناوی

چالش جذب ایده، گلچین بهترین ها و تیم سازی در سرای نوآوری قزوین

سرای فناوری و نوآوری های پیشرفته حمل و نقل در واحد قزوین در سه قالب آموزش خلاقیت و جذب ایده های برتر، برنامه رشد و کارآفرینی با حمایت مالی و ارائه آموزش های لازم توام با حمایت مالی و همچنین برنامه تجاری سازی و ارزش آفرینی با حمایت از شرکت ها جهت اخذ گواهی دانش بنیان و تخصیص تسهیلات و سرمایه گذاری می باشد.

در حال حاضر جذب ایده، انتخاب بهترین ها و تیم سازی در اولویت رویدادهای فناورانه این مجموعه می باشد که نتیجه این رویدادها به شناسایی استعدادها و ایده های برتر برگزیده منجر خواهد شد.