مراکز رشد دانشگاه آزاد در مسیر تحقق دانشگاه کارآفرین - ۱۹

حمایت از ایده های نوآورانه و فناورانه در مرکز رشد واحد ابهر

تعداد بازدید:۷۵
مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر گفت: رشد و توسعه فناوری‌های نوین امکان ظهور کسب و کارهای جدیدی تحت عنوان دانش بنیان را فراهم کرده است که بر پایه دانش و فنون استوار هستند و هم اکنون نیز به ضرورت جامعه برای رشد اقتصادی تبدیل شده اند.
حمایت از ایده های نوآورانه و فناورانه در مرکز رشد واحد ابهر

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی؛ دکتر سید حسن معصومی مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در گفت و گویی حمایت از ایده های مبتنی بر نوآوری و فناوری در جهت ایجاد و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان را یکی از اهداف این مرکز دانست و گفت: ایجاد فضای لازم جهت رشد و گسترش واحدهای فناور و کمک به این واحدها در راستای تولید و توسعه محصولات و خدمات با ارزش افزوده بالا، ایجاد زمینه کارآفرینی و حمایت از نوآوری و خلاقیت کارآفرینان و ایجاد زمینه‌های لازم برای تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی و کمک به رونق اقتصادی محلی مبتنی بر فناوری با توجه به نیازهای استان بخشی از اهداف مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد ابهر را شامل می شود.

وی در ادامه به برنامه های این مرکز برای تبدیل شرکت های فناور به شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: رشد و توسعه فناوری های نوین امکان ظهور کسب وکارهای جدیدی تحت عنوان دانش بنیان را فراهم کرده که بر پایه دانش و فنون استوار هستند و هم اینک نیز به یک ضرورت برای رشد اقتصادی مبدل شده اند.

معصومی افزود: شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی اساسی آن‌ها باشد. شرکت‌های دانش‌بنیان به واسطه تغییرات گسترده در اقتصاد جهانی ظهور کرده‌اند که طی دهه‌ها باعث شده‌است خدمات، اولویت بالاتری پیدا کنند و از همین رو ظهور شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان نشانه ای از انقلاب صنعتی سوم یاد می‌شود.

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد ابهر با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان علاوه بر اتکا به دانش و فناوری های جدید، نیازمند بستری مناسب برای فعالیت هستند تصریح کرد: واحدها و هسته های فناور در مرکز رشد این واحد دانشگاهی تلاش کرده تا با تأمین فضاى کارى انعطاف پذیر و ایجاد امکانات اولیه ادارى و رایانه اى فضا را برای تسریع رشد واحدهاى فناور و تبدیل آنها به شرکت های دانش بنیان مهیا کند. در حال حاضر 10 هسته و واحد فناور در این مرکز فعال هستند و بیش از 25نفر نیز به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: برقرارى ارتباط با مراکز دانشگاهى، پژوهشى و پارک هاى علم و فناورى و سایر مراکز رشد، کمک به دریافت تسهیلات مالى و اعتبارى، ارایه خدمات آموزشى و مشاوره اى عمومى و تخصصی، تسهیل هم افزایى شبکه اى و افزایش توان رقابت، مشارکت در پروژه یابى و بازاریابى، ایجاد مرکز مشاوره ویژه علمی و حقوقی برای ایجاد شرکت های دانش بنیان و کمک به تجاری سازی ایده‌های نوآورانه بخشی از برنامه های ما برای حمایت از هسته ها و واحدهای فناور است.

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد ابهر با اشاره به قراردادها و مدل های مشارکتی مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد ابهر تصریح کرد: در پی شیوع گسترده ویروس کووید 19 در کشور و لزوم افزایش ظرفیت های تشخیص بیماری و تأمین نیاز به اقلام بهداشتی نظیر: ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی و سایر موارد مرتبط، شرکت های حوزه سلامت و IT مستقر در این مرکز با همکاری مرکز رشد در سال 1399 به درآمدی بالغ بر 3 میلیارد ریال دست یافتند که امید است در سال جاری این مبلغ رشد بیشتری داشته باشد.


نظر شما :